Kasa z budżetu rozdana. Najwięcej zyskały Redykajny

Kasa z budżetu rozdana. Najwięcej zyskały Redykajny

Znamy listę osiedlowych pomysłów zgłoszonych do Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego, które zostaną sfinansowane z kwoty pozostałej po głosowaniu ogólnomiejskim. Najwięcej pieniędzy przypadło Redykajnom
Urzędnicy magistratu przeznaczyli na projekty miejskie równy milion złotych. Zwycięski pomysł, czyli odnowienie parku Jakubowo, w założeniu autorów ma jednak kosztować 500 tys. zł.

W związku z tym pozostałą kwotę miasto przeznaczyło na projekty osiedlowe. Oprócz wybranych 23 propozycji dodatkowo zrealizowanych zostanie kolejnych 10.

Oświetlą Bartąską

Z dodatkowej puli ucieszą się również zapewne mieszkańcy Osiedla Generałów, a także Bartąga. W ich okolicy zwyciężyła przebudowa placu zabaw przy ul. Sosnkowskiego, który tłumnie odwiedzają całe rodziny, a teraz dodatkowo zamontowane zostanie oświetlenie wzdłuż ul. Bartąskiej. – Aktywizowaliśmy naszych mieszkańców i przyniosło to wspaniały efekt – cieszy się Krzysztof Kacprzycki, przewodniczący Rady Osiedla Generałów. – Na placu zostaną wykonane niezbędne naprawy i będziemy się starać o kolejne pieniądze na jego gruntowną przebudowę. Jeśli chodzi o oświetlenie Bartąskiej, to mieszkańcy i ja jako miejski radny staraliśmy się o to od wielu lat. „Gazeta Wyborcza” również wspierała nas i nagłaśniała kwestie bezpieczeństwa na tej ulicy, za co jesteśmy wdzięczni. Oświetlenie będzie ostatnim brakującym elementem.

Zwycięskie Redykajny

Najwięcej pieniędzy z budżetu obywatelskiego – w sumie 240 tys. zł – niespodziewanie otrzyma osiedle Redykajny. Mieszkańcy zgłosili pięć projektów i wszystkie zostaną zrealizowane. Poza drogą rowerową wzdłuż ul. Hozjusza, która wygrała głosowanie, powstaną także dwa place zabaw, boisko oraz siłownia zewnętrzna.

Problemem do rozwiązania dla urzędników będzie fakt, że jeden z placów zabaw i boisko mają powstać na tej samej działce. – W podobnych przypadkach staraliśmy się, aby autorzy projektów po prostu się dogadali, w tym wypadku jednak się nie udało i nie możemy zrobić inaczej niż przeznaczyć pieniądze na wszystkie propozycje z Redykajn – tłumaczy Monika Michniewicz, pełnomocniczka prezydenta Olsztyna ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi. – To jest jedna z lekcji, którą wynosimy po pierwszej edycji budżetu. W kolejnych latach będziemy musieli znaleźć receptę na dublujące się pomysły – dodaje.

Z dodatkowej puli, jaka została po Jakubowie, skorzystają jeszcze trzy osiedla. Na Brzezinach ułożone zostaną progi zwalniające i podwyższone przejścia dla pieszych wzorem z ul. Nowowiejskiego. W Kortowie za 50 tys. zł wyremontowane zostanie odprowadzenie wody deszczowej ze zbiegu ulic Gwiezdnej, Zodiakalnej i Słonecznej. Z kolei na Osiedlu Kętrzyńskiego odnowione zostanie duże podwórko między ulicami Kościuszki, Kętrzyńskiego, Kopernika a placem Pułaskiego.

Kiedy wykonają projekty

Dodatkowe 10 projektów będzie kosztować w sumie 451 tys. zł. Znów zatem nie rozdysponowano całej dostępnej sumy. – Następny projekt, który czekał w kolejce, był wyceniony na 50 tys. i w związku z tym nie zmieścił się już w naszym limicie – tłumaczy Monika Michniewicz.

Jak zapewniają ratuszowi urzędnicy, jeszcze przed końcem roku rozpocznie się przygotowywanie niezbędnych dokumentacji i rozpisywanie przetargów na poszczególne inwestycje. Wszystkie mają zostać ukończone w przyszłym roku.

źródło www.gazeta.pl