Miasto i zarząd dróg łączą siły w sprawie Nowobałtyckiej

Miasto i zarząd dróg łączą siły w sprawie Nowobałtyckiej

Jeżeli władze Olsztyna znajdą pieniądze na wkład własny na budowę ul. Nowobałtyckiej, o dofinansowanie z zewnątrz może być łatwiej. Zarząd Dróg Wojewódzkich chce bowiem wybudować drogę od granic miasta w kierunku Pelnika (ok. 17 km, z programu RPO Polska Wschodnia).

Ta inwestycja byłaby więc przedłużeniem Nowobałtyckiej, ZDW z miastem podpisał już porozumienie. — Dzięki temu otwierają się przed nami nowe możliwości finansowania, jesteśmy na dobrej drodze, by złożyć dokumenty do konkursu. Termin na złożenie wniosku o dofinansowanie unijne mija w kwietniu— mówi Waldemar Królikowski, dyrektor ZDW.

Projekt Nowobałtyckiej ma być gotowy w tym kwartale. Przypomnijmy, że ratusz liczy na dofinansowanie w wysokości 85 proc. Koszt budowy ulicy szacowany jest na ok. 100 mln zł, więc na wkład własny potrzeba ok. 15 mln. — To, czy będziemy mieli pieniądze na wkład własny, będziemy wiedzieli po rozliczeniu ubiegłorocznego budżetu — mówi Patryk Pulikowski z olsztyńskiego ratusza.

Każdego dnia ul. Bałtycką przejeżdża ok. 30 tys. samochodów. Cierpią przez to kierowcy i komunikacja miejska. W godzinach szczytu autobusy są opóźnione do kilkunastu minut.

Nowobałtycka, jako przedłużenie Bałtyckiej, ma przebiegać przez osiedla: Likusy, Redykajny i Gutkowo. Nad torami na końcowym fragmencie ma zostać wybudowana stumetrowa estakada, a wzdłuż jezdni dwukierunkowa ścieżka rowerowa i chodnik.

Źródło: olsztyn.wm.pl