Mieszkańcy trzech osiedli w Olsztynie zablokują ulicę

Mieszkańcy trzech osiedli w Olsztynie zablokują ulicę

Redykajny, Gutkowo i Likusy jednoczą się w staraniach o budowę ul. Nowobałtyckiej. Na początku listopada wyjdą na ul. Bałtycką, by przekonać ratusz do tej inwestycji.
Ul. Bałtycka to kręgosłup komunikacyjny tych osiedli. Trzy lata temu została poszerzona na kilometrowym odcinku od al. Schumana do wiaduktu nad torami. Dalej powinien się zaczynać nowy, czterokilometrowy odcinek ulicy, zwanej roboczo Nowobałtycką.

Mieszkańcy trzech sąsiadujących ze sobą osiedli mieli nadzieję, że ulica powstanie dzięki funduszom unijnym na lata 2014-2020. Miasto postanowiło nawet złożyć wniosek o sfinansowanie jej budowy wartej ok. 106 mln zł, jednak nic z tego nie wyszło. Na razie gotowa jest tylko koncepcja ulicy.

Trzeba szybko działać

Olsztynianie mieszkający na Redykajnach, Gutkowie i Likusach chcą przypomnieć władzom miasta, że z niecierpliwością czekają na ul. Nowobałtycką, a przy okazji zmobilizować urzędników do bardziej zdecydowanego działania w tej sprawie. Tak zrodził się pomysł na osiedlową akcję społeczną pod hasłem „Tak dla Nowobałtyckiej”. – Myśląc realnie o jej budowie ratusz powinien w najbliższych miesiącach załatwić dwie sprawy. Po pierwsze, sporządzić kompletną dokumentację techniczną z pozwoleniem na budowę oraz zaplanować pieniądze w budżecie miasta na tzw. wkład własny. To wszystko umożliwiłoby złożenie w przyszłym roku wniosku o dofinansowanie tej budowy ze środków unijnych – mówi Robert Szewczyk, radny PO, w tej sprawie występujący jako mieszkaniec Gutkowa. – W roku 2017 zostanie uruchomiony jedyny konkurs w ramach Programu Rozwój Polski Wschodniej, z którego będzie można pozyskać na to pieniądze.

O osiedlowej akcji olsztynianie dowiedzą się 4 listopada. Ryszard Lasmanowicz, przewodniczący Rady Osiedla Gutkowo zapowiada, że tego dnia odbędzie się protest trzech osiedli. – Zablokujemy przejazd ul. Bałtycką – mówi.

Godzina w korkach

W czasie protestu mieszkańcy będą przechodzić przez jezdnię po pasach dla pieszych koło budynku z numerem 45. – Zaplanowaliśmy, że potrwa to około godziny. Rozpoczniemy o godz. 15 – dodaje Ryszard Lasmanowicz. – Kierowcom będziemy rozdawać ulotki. Nie chcemy, oczywiście, nikomu zaszkodzić, ani nikogo rozzłościć. To nie jest protest przeciwko komuś, ale w sprawie. Chcemy uświadomić ludziom powagę sytuacji i nasze problemy. Jeżeli dziś tego nie załatwimy, to ul. Nowobałtycka już nie powstanie.

Patryk Pulikowski z ratuszowego biura prasowego zapewnia, że miasto cały czas bierze pod uwagę budowę ul. Nowobałtyckiej. – Dokumentacja projektowa dotycząca tej inwestycji ma być gotowa w I kwartale następnego roku – informuje „Wyborczą Olsztyn”. Urzędnicy twierdzą, że wtedy nie będzie jeszcze za późno na złożenie wniosku o fundusze unijne.

Według wstępnych koncepcji ul. Nowobałtycka ma mieć po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Przypomnijmy, że budowę w takiej formie krytykują niektóre organizacje społeczne. Ich zdaniem, tak szeroka ulica będzie zachętą do wjeżdżania samochodami do centrum Olsztyna. Tymczasem miasto powinno stworzyć lepsze warunki dla transportu publicznego i w ten sposób przekonać ludzi do korzystania z komunikacji miejskiej, a nie prywatnych samochodów.

źródło http://olsztyn.wyborcza.pl